Seminarski i Diplomski Rad

Uloga telohranitelja u zaštiti ličnosti 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: Fakultet za pravne i poslovne studije

Sadržaj:
Uvod ................................................................................................2
Uloga telohranitelja kroz istoriju.....................................................3
Prijem i obuka telohranitelja............................................................3
Telohranitelji – zapažanja i tehnike pamćenja.................................4
Telohranitelj – vozač automobila.....................................................5
Mere i radnje koje preduzimaju telohranitelji..................................7
Mere za samozaštitu telohranitelja...................................................8
Zaključak........................................................................................11
Literatura........................................................................................12
Uvod
Danas, ali i kroz istoriju zaštita ličnosti nije samo potreba već neminomnost funkcionisanja u današnjem svetu koji je pun nasilja. Svi ti nazivi savremeni bezbedonosni rizici i metode ugrožavanja stvorili su potrebu za sveobuhvatnijom zaštitom štićene ličnosti.
Taj sveobuhvatniji način je ustvari ceo sistem koji konstantno mora da se menja i prilagođava u cilju praćenja i efikasnog odgovora na moderne bezbedonosne izazove. Sistem obezbeđenja ličnosti je složen sistem koji obuhvata širok spektar mera i radnji koje se preduzimaju kako bi se predupredila ili otkolonila svaka opasnost na štićeno lice. Imajući u vidu da je apsolutno nemoguće predvideti sve situacije i oblike ugrožavanja do kojih se može doći u procesu zaštite štićene ličnosti, blagovremeno reagovanje na pojavu ugroženosti predstavlja najznačajniju ulogu telohranitelja u sistemu obezbeđenja štićene ličnosti.
Uloga telohranitelja kroz istoriju
Istorija policije ukazuje na to da je ovo jedna od najstarijih bezbednosnih službi u ljudskom društvu (državi). Kao oblik kontrole mnogi smatraju i strarijom od države. Samozaštitnu ulogu tog doba vršili su policijski organi – stražari, čuvari…
Prvi vladar Atine – Prisistratus osnovao je prvu grupu telohranitelja čija je uloga bila policijska. Kroz čitavu grčku istoriju vladari su koristili telohranitelje da zaštite svoju vlast. Njihova organizacija i struktuiranost nisu bile na nivou izraženih problema, koji su opterećivali vladare. Odsustvo organizovanih policijskih snaga prouzrokovalo je propast gradova, jer nije pronađen način efikasne zaštite od anarhije.
Prijem i obuka telohranitelja
Izboru kadrova za poslove zaštite ličnosti i objekata treba pokloniti posebnu pažnju. Pri tome se ima u vvidu činjenica da se od njih očekuje da poseduju:
Visoku stručnu spremu;
Visok stepen inteligencije – koja im je potrebna da u složenim situacijama izvrše pravilnu procenu i donesu odluku o svom delovanju;
Da su psihofizički zdrave ličnosti i da poseduju razvijenu moć zapažanja, prepoznavanja i pamćenja – kako lica tako i predmeta i objekata;
Da su osposobljeni da koriste savremena tehnička sredstva – voze automobil, upotrebljavaju sredstva veze i sredstva tajnog dokumentovanja (korišćenje kamere, fotoaparata, poznavanje računara itd.)
Prilikom regrutovanja i izbora kadrova zaštitnog osoblja posebna pažnja se usmerava ka njihovom:
Psihološkom profil ličnosti podrazumeva da je:
Pametna;
„agresivna“;
Sposobna da se jasno izražava;
Odlučna;
Zrela;
Orijentisana ka timskom radu;
Zainteresovana za poslove zaštite;
Bez mentalnih oboljenja;
Fizičkim karakteristikama:
Da poseduju odličnu fizičku kondiciju;

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!